Kultura pracy w Polsce wciąż ewoluuje. Wielu pracodawców powoli dostrzega, jak ważne i korzystne jest zachęcenie doświadczonego pracownika do związania się z firmą na dłużej. Zdecydowanie lepiej utrzymać przy sobie obytego ze specyfiką firmy specjalistę, niż wdrażać kogoś nowego. Dlatego tak ważne jest wydłużenie retencji pracowników w firmie. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co możesz zrobić, aby współpraca z twoim zespołem w firmie była owocna i długofalowa?
Nie każdy pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma proces wdrażania pracownika. Co istotne, onboarding rozpoczynający się pierwszego dnia pracy to za mało! Warto zacząć stopniowo wprowadzać nowego współpracownika już od momentu, w którym jego kandydatura zostanie pozytywnie rozpatrzona, a obie strony podejmą decyzję o podjęciu współpracy. Ważne, aby nowych pracowników wprowadzały osoby empatyczne i chętne do dzielenia się wiedzą. Pozwalając na swobodny przepływ informacji między pracownikami, wzmacniasz ich integrację i budujesz ducha pracy zespołowej. – Onboarding działa jak pierwsza kostka domina w szeregu kolejnych zdarzeń. Dobrze przeprowadzony zwiększa lojalność, efektywność i zaangażowanie pracownika. Źle przeprowadzony niszczy morale i generuje straty dla biznesu – piszą eksperci e-booka „Onboarding na nowo”. Trudno się nie zgodzić z tym stwierdzeniem.
Stwórz kulturę organizacyjną firmy
Kulturę organizacyjną firmy tworzą wartości wyznawane przez jej pracowników i stosowane w niej praktyki. Obecnie wpływ kultury firmy na funkcjonowanie pracowników i ich efektywność jest znacznie większy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie ma jednak co się oszukiwać, że jest to zadanie łatwe i możliwe do wykonania w krótkim czasie. To długofalowe działania rozpisane na miesiące, a nawet lata. Odpowiednia kultura organizacyjna w miejscu pracy pozwala ustalić zasady funkcjonowania w firmie. Ponieważ jest oryginalna, odróżnia dane przedsiębiorstwo od innych instytucji na rynku. Jednocześnie przyciąga osoby, którym bliskie są te same wartości i praktyki, daje poczucie celu i wspólnoty.
Zapewnij pracownikom odpowiednie wynagrodzenie i poczucie bezpieczeństwa
Głównym powodem, dla którego pracujemy, jest zarobek adekwatny do doświadczenia i wykonywanych zadań. Stałe dochody, które pracownik otrzymuje na czas, są podstawą, która pozwala mu poczuć, że jest w stanie zaspokoić swoje potrzeby, a pracodawca docenia jego pracę. Nie oszczędzaj na swojej kadrze. Utrzymuj wysokość pensji na poziomie rynkowych standardów lub wyższym (wówczas będziesz konkurencyjny). Zachęcaj najbardziej zaangażowanych i lojalnych pracowników oraz stwórz przejrzysty system płac i premii. Zapewnij poczucie bezpieczeństwa – stałe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę gwarantuje pracownikowi poczucie bezpieczeństwa. Dzięki umowie o pracę ma on pełne prawo do płatnych urlopów i zwolnień lekarskich. Bezpieczeństwo zatrudnienia wiąże się także z tym, że pracodawca przestrzega obowiązków wynikających z przepisów Kodeksu pracy. Dzięki temu pracownik ma pewność, że musi respektować jego prawa.
Stwórz przyjazne miejsce pracy
Ostatnie dwa dziesięciolecia wiążą się z niemal całkowitym odejściem od sztywnych hierarchii i sięgających po horyzont open space’ów, poodgradzanych niewielkimi ściankami działowymi. Szefowie często pracują ramię w ramię z pracownikami niższego szczebla. Chcesz zbudować relacje pomiędzy członkami zespołu i dać im okazję do oderwania się od pracy? Zadbaj o przestrzeń, w której będą mogli się poznać. Zaproś zespół na wspólne wyjście po pracy na koniec miesiąca i spędźcie razem czas w luźnej atmosferze. Buduj ducha zespołu, którego członkowie lubią przebywać razem. Stwórz plan tygodnia, w którym będzie miejsce na owocowe czwartki czy słodkie piątki. Nie pozwól jednak, by te symboliczne benefity zastąpiły zaspokajanie ważniejszych potrzeb pracownika, takich jak poczucie stabilności czy wzajemny szacunek. Pracownicze bonusy są jak wierzchołek piramidy potrzeb. Żeby były skuteczne, najpierw trzeba zbudować mocną podstawę (poczucie bezpieczeństwa i adekwatne zarobki). Skup się na tym, aby jako lider stworzyć w firmie taką kulturę, która zapewni twoim pracownikom jak najlepsze warunki pracy. Robiąc to, stworzysz środowisko pracy, które kształtuje i przyciąga najlepsze talenty w branży i oferuje idealne warunki do osiągania najwyższej produktywności.
Pozwól pracownikowi na rozwój
W dobie tak wielu zmian doskonalenie umiejętności, rozwój zawodowy i osobisty są koniecznością. Pracownik musi się rozwijać! A ty musisz mu na to pozwolić i zapewnić wsparcie. Działania te na dłuższą metę przynoszą korzyści nie tylko tobie, ale całej firmie. Przemyśl każde stanowisko i zastanów się, jaką ścieżkę rozwoju możesz zaproponować pracownikowi. Trzeba tu zaznaczyć, że brak możliwości rozwoju to wciąż jeden z najczęstszych powodów rezygnacji z pracy. Ciekawe i zgodne z obraną ścieżką kariery szkolenia mają coraz większe znaczenie. Wraz ze wzrostem kompetencji pracownika, daj mu szansę na awans. Nie czekaj na to aż do momentu, gdy inny pracownik zrezygnuje z wyższego stanowiska.
Wyznaczaj cele i zapewnij feedback
Nie ma nic gorszego niż bezcelowe działania i bezsensowne „wysiadywanie” godzin. Pracownicy chcą być świadomi strategii, długoterminowych celów, planów i wyzwań. Muszą czuć, że ich praca ma znaczenie, że są częścią większej całości. Wyznaczaj im cele, rozmawiaj z nimi o ich realizacji, pozwól pracować w odpowiadającym im tempie. Zapewnij też regularny feedback, aby wiedzieli, co robią dobrze, a nad czym mogliby jeszcze popracować. Pamiętaj też o docenianiu ich, bądź otwarty na sugestie, prośby i słuchaj głosu podwładnych.
Zadbaj o komunikację w firmie
Komunikacja wewnętrzna odgrywa istotną rolę w nowoczesnych firmach, gdzie przepływ informacji jest niezbędny do realizowania projektów. Sprawna komunikacja wewnętrzna wpływa pozytywnie na jakość i szybkość wykonywanej pracy, ale też na kulturę organizacyjną, zadowolenie pracowników i atmosferę. Może być wykorzystywana w wielu różnych celach. Warto czasem zadać pytania pracownikom i potraktować wybrany komunikator jako formę wymiany informacji. Jeśli organizacja sprzyja otwartości, pracownicy czują, że mają większy wpływ na jej działalność.
Zapewnij benefity zgodne z potrzebami pracowników
Od lat do najpopularniejszych benefitów należą pakiety medyczne i sportowe. Czy spełniają swoją rolę? Niekoniecznie. Niewielu pracodawców bada poziom zadowolenia z systemów premiowania i dopasowuje je do potrzeb pracowników. Tymczasem, jeśli ten system ma spełniać swoje zadanie, musi odpowiadać na zapotrzebowanie. Pracownicy wśród pożądanych benefitów wymieniają coraz częściej elastyczne godziny pracy, dofinansowanie edukacji i szkoleń, dodatkowe dni wolne czy karty przedpłacone do sklepów z szerokim asortymentem. Choć takie „miękkie benefity” jak owocowe czwartki czy słodkie piątki to miły gest wobec pracowników, ich znaczenie maleje w czasach, gdy coraz częściej pracujemy zdalnie Wielu pracowników zgłasza też potrzebę większej elastyczności w kwestii wypłat. Skoro „tu i teraz” mamy HBO GO czy Netflix, czemu „tu i teraz” nie możemy mieć wypłaty za przepracowane dni? Odpowiedzią na tę potrzebę jest Flexee, aplikacja umożliwiająca wypłaty w czasie rzeczywistym. To świetny benefit, przystający do naszych czasów i potrzeb pokolenia Y. Myśl o benefitach niesztampowo i zastanów się, co przyniesie pracownikom najwięcej korzyści. Bądź w tej kwestii elastyczny, bo zadowolenie pracownika oznacza jego większe zaangażowanie w pracę i długoterminową korzyść dla firmy.