Buduj strategie HR wzmacniające bezpieczeństwo finansowe pracowników i kształtuj kulturę zaangażowania zespołów.
Czy wiesz, że większość pracowników w Polsce odczuwa lęk związany z aktualną sytuacją gospodarczą, strach przed utratą pracy i stres finansowy? Aż 48% pracujących Polaków deklaruje, że nie starcza im pieniędzy do kolejnej wypłaty. Często muszą pożyczać niewielkie kwoty, co uniemożliwia im zbudowanie nawet małej poduszki finansowej. Stąd o krok od wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Z dużym prawdopodobieństwem dotyczy to także osób pracujących w Twojej firmie. Czy prowadzisz działania w swojej organizacji, które pozwalają Ci poznać sytuację zatrudnionych pracowników?
Dane z naszego raportu pomogą Ci zrozumieć jaka jest aktualna sytuacja ekonomiczna oraz nastroje Polaków i pomóc zbudować strategie HR, dające wsparcie pracownikom u progu nadchodzącego kryzysu gospodarczego. Zadbaj o dobrostan swoich pracowników – wesprzyj w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i zredukuj ich stres finansowy, a Twoi pracownicy odwdzięczą się zaangażowaniem, które zapewni firmie długofalowy i nieustanny rozwój.
Raport GfK i Flexee „Polak i finansowe zakręty. Gdy wypłaty nie starcza do pierwszego”.
Finansowe zakręty Polaków w 2022 roku
Chociaż sytuacja gospodarcza daleka jest jeszcze od katastrofy, to według badań nastroje konsumenckie pikują. Do lęków związanych z rzeczywistością polityczną na świecie, dołączyły obawy ekonomiczne. Inflacja się rozkręca, raty kredytów szybują, a ceny nawet podstawowych artykułów – wprawiają w osłupienie.
Z badania, przeprowadzonego przez GfK na zlecenie Flexee, wynika, że 4 na 10 pracujących Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Tylu samym osobom w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie starczało pieniędzy do kolejnej wypłaty.
Problemy finansowe, widmo wpadnięcia w spiralę zadłużeń, niewielkie lub zerowe oszczędności są źródłem stresu i lęku o przyszłość. Pracownicy, zmuszeni pożyczać nawet niewielkie kwoty przed kolejną wypłatą, deklarują, że często nie mogą liczyć na pracodawców, którzy ze względów proceduralnych niechętnie udzielają zaliczek. Efektywność w pracy spada, a relacje z pracodawcą stają się gorsze. Ten problem może dotyczyć także pracowników Twojej firmy.
Z wniosków zawartych w raporcie zrozumiesz, jak pracodawcy w prosty sposób mogą redukować ogromny problem, jakim jest zadłużanie się swoich pracowników. Odkryjesz, że przy pomocy zupełnie nowych benefitów pozapłacowych pracodawca może w prosty sposób rozwiązać problemy finansowe swoich zespołów. Pomóż swoim pracownikom osiągnąć stabilność finansową, by oni pomagali Ci rozwijać Twój biznes.
Czy wiesz, że?
65% pracujących Polaków odczuwa „stres finansowy”
związany z Polski Ładem, a niemal połowa uważa, że jego wprowadzenie pogorszy ich sytuację finansową?
39% Polaków w ciągu ostatniego roku pożyczało pieniądze
przed kolejną wypłatą, z czego 64 % musiało pożyczyć pieniądze co najmniej kilka razy?
U 70% pożyczających na około 7 dni przed wypłatą
pojawia się potrzeba zaciągnięcia pożyczki?
Pobierz raport „Polak i finansowe zakręty. Gdy wypłaty nie starcza do pierwszego”
Pobierz raport „Polak i finansowe zakręty. Gdy wypłaty nie starcza do pierwszego” przygotowany przez Flexee we współpracy z GfK i przeprowadzony na próbie 1.000 aktywnych zawodowo Polaków w wieku 18 – 65 lat.
Dowiesz się z niego:
- jakie nastroje konsumenckie panują na polskim rynku,
- ilu badanym nie starcza pieniędzy do kolejnej wypłaty,
- jakie są nawyki pożyczkowe Polaków,
- na co najczęściej nie starcza im pieniędzy,
- ile wynosi średnia deklarowana kwota jednorazowej pożyczki,
- jaki wpływ ma konieczność pożyczania pieniędzy na kondycję psychiczną pracowników,
- ile osób deklaruje, że nie posiada żadnych oszczędności,
- dlaczego elastyczny dostęp do wynagrodzenia sprzyja budowaniu poczucia bezpieczeństwa finansowego pracowników oraz poprawia ich relacje z pracodawcą.